topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   CAFER KARŞI MAKALE

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 

AİLEDE EĞİTİM VE SAĞLIKLI İLİŞKİLER

 

 

Dergimizin ilk sayısında siz yakınlarımızla neleri paylaşabilirim? Diye kendimi çok zorladım. İyi ki zorlamışım. Eğitimsiz bir yakınınız olarak sizden ricam, evinizde, aileniz ile birlikte olduğunuzda, hele hele küçük çocuklarınız varsa, daha çok dikkatli olmanızı, hareketlerinize, konuşmalarınıza, aile içindeki davranışlarınıza da çok ama çok dikkatli olmanız gerekiyor. Zira eğitim aileden başlar, okulda devam eder. Eğitimi ve çocuğu küçümseme hatasına düşmeyin. Bu çocuktur, bir şey anlamaz, diye düşünürseniz, düzeltemeyeceğiniz şu büyük hatayı işlersiniz:

Çocuk dediğin o güzel yaratık, canlı varlıklar içinde, onuruna en düşkün varlıktır. Örnek mi?

Altı  aylık bir bebeği sebepsiz sert bir dille azarlarsanız ağlayarak tepkisini gösterecektir. Üç veya beş yaşında da aynın tepkiyi gösterir. Çünkü kendisini savunacak bilgi ve silahı yoktur. Bizler, yani siz yakınları, bunlar bir şey anlamaz yanılgısıyla değil, gerçeklerle, bilimsel bakarak, daha ileriye gidebiliriz. Örnek mi?

Eğer bizler çocuklarımızın yanında bir gazete bir kitap okur ve bunu alışkanlık haline getirecek olursak, geleceğimiz, çocuklarımız biz büyüklerimizden nasıl eğitim alırlarsa, aldığı eğitimi geleceğe taşıdıkları bilimsel olarak tespit edilmiş bir gerçektir.

Hiçbir varlığa, eşyaya veya çevreye duyarsız kalmayın. Çocuğunuzla yolda yürürken çevresinde gördüğü şeyleri, ne işe yaradıklarını, ne tür görevler yaptıklarını, mesela; trafik lambalarının ne maksatla konulduğunu, ışık veren renklerin ne anlama geldiğini, araç trafiğinin ve ayaya trafiğini ışık kurallarını doğru olarak anlatın ki yakını olarak sizden doğrusunu öğrensin.

Aydınlarımız? Ailelerimizde herkesin ayda bir kitap okumasını sağlayalım ki geleceğe sağlıklı düşünen çocuklar ve sağlıklı toplum yetişmesinin borcumuz olduğunun bilincine varalım.

Çocuklarınızı sevin. Onlara, yılmadan, her şeyin doğrularını öğretin ki hep doğruları savunsunlar. Sevgi, ekmek, su ve hava kadar gerekli.

Hepinize sevgiler. Geçmişten geleceğe güzel ailemiz.

 

Cafer Karşı

09.06.2004

 


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 17-04-2011

 bottom