topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   ALİ DİBO

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 

 

Ali Dibo Ne Demek? Anlamı Nedir? Kaynağı Nereden ve Nasıl Gelmektedir? Merak edenler aşağıdaki yazıyı okuyarak algılayabilirler!!!

Hürriyet, 23 Haziran 2006
 
 Ali Dibo’lar...


BİR Ali Dibo olayıdır gidiyor... Nedir Ali Dibo? Ali Dibo olayını ilk olarak arkadaşımız Şükrü Küçükşahin ortaya attı.

Küçükşahin, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) ileri gelenlerinin Hatay’daki devlet ihalelerini kendi aralarında paylaşıp devlet sırtından servet edindiklerini ortaya çıkartan bir haberde bu deyimi kullanıyordu.

Ali Dibo meğer yörede çok bilinen bir sözmüş. Taa Hatay’ın Fransız yönetimi altında olduğu 1939 öncesinde o yörede Ali Dibo adında biri varmış. Bu zat kamu kaynaklarını böyle usule aykırı yollardan soyup çevresindekileri memnun etmekle tanınırmış. Nitekim öyle şirketlere Ali Dibo şirketi denirmiş.

Şimdi artık siyasi literatürümüzde Ali Dibo var. Kısaca -ve özellikle- AKP’lilerin kamu kaynaklarını siyasi nüfuz kullanarak ele geçirmeleri ve -kılıfına uydurulmuş şekilde- haksız kazanç sağlamaları anlamına geliyor.

Gerçi Ali Dibo’ları kamuoyuna açık açık söylediği için AKP Hatay milletvekili Fuat Geçen partiden ihraç edildi ama o arada o kadar çok Ali Dibo olayı ortaya çıktı ki, hepimiz şaşırdık kaldık.

Örneğin Hakkári’den, Sakarya’dan, Kars’tan, Sinop’tan, Bingöl’den, Karaman’dan birbiri ardından Ali Dibo’lar sökün etti.

Peki ama "yolsuzluklara damardan girdiğini" söyleyen Tayyip Erdoğan’ın Başbakan olduğu bir ülkede bu Ali Dibo’lar nasıl meydana geliyor?

Bu sorunun yanıtını bulmak için AKP’nin iktidara geldiği günleri anımsamakta yarar var:

Biliyorsunuz AKP’nin ilk hükümeti, kurulur kurulmaz 4737 sayılı Kamu İhale Kanunu’nu değiştirmek istediklerini açıkladı.

Merhum Turgut Özal’ın 1983 Kasım ayında iktidara geldikten hemen sonra "İslami Bankacılık" yasasını çıkartması gibi, AKP de belli ki "seçim öncesinde verdiği gizli vaatlerden birini" yerine getirmek çabasındaydı.

Lakin o sırada Uluslararası Para Fonu ile Dünya Bankası sert bir üslupla Kamu İhalesi Yasası’nın değiştirilmesine karşı olduklarını bildirdi. Çünkü o yasada "ihalelerde eşi dostu kayırıp devlet olanaklarını onların cebine akıtma" yollarını tıkayan hükümler vardı.

AKP iktidarı bu yüzden ilk hamlede sonuç alamadı ama Tayyip Erdoğan Başbakan olunca bir kere daha teşebbüs etti ve Ağustos 2003’te yasayı delmeyi başardı.

Her yasa gibi, bu değişikliklerin de elbet hem "gerekli" olan hem de özel bir amaca hizmet etsin diye konulan hükümleri vardı. Bu ikinci grup hükümlerin özelliği "bu kurumun ihaleleri, 4737 sayılı yasaya tabi değildir" diyen hükümlerle "şu şu şu tür mal ve hizmet alımları 4737 sayılı yasa kapsamı dışındadır" anlamında olmalarıydı.

Bir de yasanın "eşik değer" dediği çizgi yükseltilerek, onun altında kalan rakamlı ihaleleri eşe dosta dağıtma olanağı genişletildi.

Ve böylece ülkemizin her tarafında imanlı, müteşebbis ve AKP’ye yüreğiyle, cebiyle ve inancıyla bağlı Ali Dibo’lar doğdu.

Memlekete millete hayırlı olsunlar...

Oktay EKŞİ  oeksi@hurriyet.com.tr

NOT: Ali Dibo hakkında daha fazla bilgi almak, Ali Dibo olay ve olgularını öğrenmek ve takip etmek isteyenler, "Ali Dibo" yazıp arama motorunda arattırabilirler!!!
 

 


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 17-04-2011

 bottom