top
Odek Koyu Internet Sitesi

Ödek Köyü İnternet Sitesi: Beslenme Tekniği ve Kültürü

E-mail: ibrahimacun@yahoo.com  Copyright  ©Kaynak gösterilmek şartıyla sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     

ACUN’un Not Defterinden……….

  

BESLENME TEKNİĞİ

 

 

     Türk mutfağı çok güzel ama, beslenme kültürümüz çok zayıftır.  Daha doğrusu neyi, ne zaman ve ne kadar yiyeceğimizi bilmiyoruz. bunları çocuklarımıza öğretmiyoruz. Yanlış ve eksik beslenme sonucu hastalanıyoruz. Hem paramız ilaçlara (yabancı ülkelere) gidiyor, hem de sağlığımız bozuluyor ve enerjilerimiz boş yere gidiyor. Başarı performansımız düşüyor.

     Ben beslenme konusunda 1992 yılında yabancı bir yazarın kitabını okumuş ve yanlış beslenmekte olduğumuza kanaat getirmiştim. [1] Bu konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

     Beslenme yüklemesi sırasıyla, sindirim sistematiğine koşut olarak yapılmalıdır.

Sindirim sistematiği sırasıyla şunlardır:

 

SİNDİRİM SIRASI

SİNDİRİM YERİ

SİNDİRİLEN BESİNLER

 1

AĞIZ

Unlu yiyecekler ve Tatlılar

 

 2

MİDE

Et ve Süt Ürünleri

 

 3

İNCE BARSAKLAR

Yeşil  Salatalar – Sebze  Ve  Meyveler

 

  

İlk olarak, sindirim sistematiğine koşut besin yüklemesi teknik olarak en son noktada sindirilecek yiyecekler en önce yenilmek suretiyle başlanılmalıdır. Yani yükleme sırası  3., 2. ve 1. basamak  olmalıdır.

  

SİNDİRİM YERİ

YÜKLEME ÖNCELİK SIRASI

SİNDİRİLEN

BESİNLER

İNCE BARSAKLAR

 

1.

Yeşil  Salatalar – Sebze  Ve  Meyveler

MİDE

2.

Et ve Süt Ürünleri

 

AĞIZ

3.

Unlu yiyecekler ve Tatlılar

 

  

Bu duruma göre en önce ince bağırsakta enzime tabi olan yiyecekler  yenilmelidir.

Bunlar; yeşil salatalar, meyve ve sebzelerdir.

 Yeşil salatalar, meyve ve sebzeler yenilince insanın açlık hisleri de bir ölçüde bastırılır ve aşırı yemekten alıkoyar. Bunun faydası yiyecek tüketiminin azaltılmasından ziyade aşırı yiyerek kilo alınmasının önlenmesidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye  imkan verir.

 Yabancı ülkelere (Avrupa ülkeleri ve ABD) gittiğimde ve ülkemize gelen yabancıları gözlemlediğimde, yemekten önce salata yediklerine tanık olmuştum.  Bu konuda onlar doğrusunu yapıyorlar.  

İkinci olarak midede enzime tabi olan yiyecekler yenilmelidir. Bunlar ana menüyü teşkil eder.  Bunlar; et ve süt ürünleri ve çerezlerdir. Bu tür yiyecekler midenin salgıladığı hidroklorik asit yani pepsin mayası ile parçalanır ve sindirilirler.

İkinci gruptaki yiyecekler yavaş yenilmeli ve iyi çiğnenmelidir.  asla patates ile et veya ekmek ile et birlikte yenilmemelidir. Patates veya ekmek , etten yarım saat sonra yenilmelidir.  Çünkü, etin midede  parçalanması için yarım saatlik süre gerekmektedir.

 Üçüncü ve en son olarak  ağızda sindirilecek yiyecekler yenilmelidir.

Bunlar; unlu yiyecekler ve tatlılardır. ekmek, pirinç, patates ağızda salgılanan pityalin mayası ile parçalanırlar ve çözünürler. Alkalin (pityalin mayası) ile çözülen yiyecekler, midenin salgıladığı pepsin mayası ile çözünürlenen yiyeceklerle birlikte yenilmemelidir. (buraya dikkat!!!)

 Aksi halde pepsin mayası daha kuvvetle olduğu için pityalin mayasını etkiler ve nötralize eder. yani sıfırlar ve etkisiz kılar. yiyecekler de çözünülmeden, enzime tabi olmadan bağırsaklara geçer ve gerekli besinler alınmazlar.  ayrıca, hazımsızlık ve şişkinlik yaratır. 

Mide dolu iken yenilen yeşil salatalar ve meyveler bağırsaklara geçemediğinden midede gerektiğinden daha fazla kalması gerekir ki bu da zamanla midede bozulmaya ve gaz oluşumuna sebebiyet verir. Bu ise midede şişkinlik, yanma ve ülsere kadar varan gastrit şikayetlere sebep olurlar.

 Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.  Bu ata sözünü daha da geçerli kılan şey; sağlıklı beden sağlam (donanımlı ) aklın bulunduğu kafayla uzun yaşar.

 Bu beslenme modeli aynı zamanda kaba bir diyet olarak da herkes tarafından uygulanmalıdır.  Buna kızartmalardan, turşu ve fazla yağlardan uzak durmayı da katarak beslenmeyi becerebilirsek,

 Hepinize sağlıklı yaşamlar diliyorum.

 

 dERLEYEN       :

 İBRAHİM ACUN

 

 --------------------------------------------------------------

Kaynak: Robbins, Anthony; Sınırsız Güç: İnkilap Kitapevi, 4.Baskı, s. 179-196


[1] Robbins, Anthony; Sınırsız Güç: İnkilap Kitapevi, 4.Baskı, s. 179-196

 ......oo000OO00oo......


E-mail: ibrahimacun@yahoo.com

 

             ibrahimacun@ttmail.com


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 12-03-2012

 bottom