op
ÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:     GSM

E-mail: mailadmin@odek-koyu.com  Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


Odek Koyu Internet Sitesi Odek Koyu Internet Sitesi GSM CEP TELEFONLARINDA YENİ DÜZENLEMELER

Cep telefonunuz kayıtlı mı? imei sorgulaması yaptınız mı?

 

Telekomünikasyon Kurumu Başkanlığı, telsiz kanunundaki değişikliğin yürürlüğe girmesinin ardından kaçak cep telefonlarını Ekim ayı sonuna kadar kayıt altına alacaklarını belirterek, Ekim ayından sonra kayıt dışı telefonların sim kartlarının bloke edileceğini açıkladı.

Kayıtsız telefon sahiplerinin SMS ile bildirilen yere Ekim ayı içinde faturası varsa faturasıyla başvurması gerekecek. Fatura ibraz edilememesi halinde 5 YTL ödenecek. Fatura ibraz edilmesi halinde para alınmadan kayıt işlemi yapılacak, ancak faturayı düzenleyenlere yönelik işlem başlatılacak.

 

Cep telefonu kullanıcıları ''*#06#'' tuşlarıyla cep telefonunun 15 haneli seri numarasını (IMEI) tespit ederek, aşağıdaki kutucuktan kayıtlı olup olmadığını sorgulayabilirler.

 

IMEI No:

 

IMEI numarası nedir?

IMEI numarası, cihazın *#06# tuşlarına basılarak öğrenile 15 haneli rakam, International Mobile Equipment Identity (IMEI) diye adlandırılan, cep telefonlarının uluslararası seri numarasını gösteriyor. Başka bir telefona verilmesi mümkün olmayan bu seri numarası, telefona sim kart takılıp görüşmeye başlanıldığı anda servis sağlayıcı operatör kayıtlarına yansıyor.

"Fatura ibraz edilememesi halinde 5 YTL ödenecek!"

"Bundan sonra faturasız bir cep telefonu almak akıl karı değildir." Çünkü, cep telefonu satışında alıcılardan net kimlik bilgileri istenecek, ikinci el satışlarda da belgeye dayalı bir sistem getirilecektir.

Türkiye'de kayıtdışı 12 milyon cep telefonu bulunuyor. Kayıtdışı telefon sayısının büyük bir hızla artarak yıl sonuna kadar 15-16 milyona ulaşma ihtimali bulunuyorken, yasayla bunun önlenmesi hedeflenmişitr.

Çağrı merkezinin kuruluşu için verilen 45 günlük sürenin ardından 5 aylık zaman diliminde kayıt işlemlerinin yapılması gerekmektedir. Aksi taktirde kayıtsız telefonlara mesaj gönderilecek ve 1 Aralık'ta kayıtsız telefonları ikinci ve son kez SMS ile uyarılarak 14 Aralık'tan itibaren tüm kayıtsız telefonları GSM operatörleri aracılığı ile görüşmeye kapatılacak. Başvuru süresi sonunda kurum kayıtlarında yer almayan cihazlar, bir daha kullanıma sokulmamak üzere elektronik haberleşme şebekesi bağlantıları kesilmek suretiyle devre dışı bırakılacak.

 

Cep telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda neler yapılmalıdır?

Kullandığınız cep telefonu cihazınızın bataryasını çıkardıktan sonra iç kısmında bulunan onbeş (15) rakamdan oluşan IMEI numarası (International Mobile Equipment Identification;Uluslararası Mobil Cihaz Kimliği), telefonunuzun kimliğidir. Cep telefonunuzun tuşlarıyla da *#06# yaparak 15 haneli IMEI numarasına ulaşıp emniyetli bir yere kaydedin.

IMEI numarasından, telefonunuzun hangi simkart ile ve  kim tarafından kullanıldığı tespit edilebilmekte ve telefonunuzun çalınması ya da kaybolması durumunda telefonunuzun hizmet aldığınız işletmeci tarafından (Turkcell, Telsim, Avea) bloke edilmesine ve başkası tarafından kullanılmamasına yarayacaktır. Telefonun çalınması, kaybolması durumunda hizmet aldığınız işletmecinin müşteri hizmetlerini arayarak telefonu bloke ettirin böylece telefonu çalan ya da bulan kullanamayacaktır.

Telefonunuzun çalınması durumunda IMEI numarası ile Cumhuriyet Savcılığına başvurulması halinde, IMEI numarası bütün GSM işletmecilerine bildirilmekte ve kimin tarafından kullanıldığını tespit etmek için izlemeye alınmaktadır.  

 

Yeni Cep Telefonu Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

  1. Yeni bir cep telefonu satın alınırken telefonun kutusunun üzerinde Telekomünikasyon Kurumu bandrolünün olup olmadığı,
  2.  Kutusunun açılıp açılmadığı ve
  3. Garanti belgesinin bulunup bulunmadığı kontrol edilmeli ve garanti belgesi ile Kurum bandrolü olmayan telefonlar satın alınmamalıdır.
     

Kullanılmış (İkinci El) Cep Telefonları Satın Alınırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

İkinci el cep telefonlarını satın alırken, daha sonra suçlu duruma düşmemek için cihazın faturası ya da bir makbuzla birlikte aldığınız kişinin adı soyadı, adresi ve kimlik fotokopisini isteyerek bir sözleşme imzalatınız. Cep telefonlarının kimin tarafından kullanıldığı, savcılığın yaptığı soruşturmayla emniyet tarafından kısa sürede tespit edilebiliyor. Bu sebeple, kullandığınız telefonunuzun çalıntı olması halinde, cep telefonunu nereden ve kimden aldığınızı ispat edemiyorsanız, şikayet edilmesi durumunda telefonunuza el konularak ödediğiniz ücret boşa gidebilir ve adli takibata maruz kalabilirsiniz.

Cep telefonları değeri yüksek makinalar olduğu için, bu nedenle kullanıcıları gasp ve hırsızlara karşı risk taşımaktadır.  Yasa, can ve mal emniyetine yönelik bu riski de ortadan kaldırmayı hedeflemiştir.

Yasanın 13 Temmuz 2005'te yürürlüğe girmesiyle Telekomünikasyon Kurumu'na 45 gün içinde ihbar ve bilgi merkezi işlevini yürütecek çağrı merkezi kurmayı, ya da kurdurma görevi verdiğinden, teknik altyapının kuruluş çalışmaları birlikte yürütülmekte ve sistemin 3 GSM operatörüyle sürekli bilgi akışı sağlaması için işbirliği yapılmaktadır.

92 sayılı "Telsiz Kanununda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun" cep telefonu kullanımı ve ticaretine ilişkin düzenlemeler getiriyor. Cep telefonlarının ticaretinin kontrol altına alınması, tüketici ve abonelerin hırsızlığa ve gaspa karşı korunması yönünde düzenlemeler getiren Kanun, kaçak ve hırsızlık malı cep telefonlarının kullanım dışı bırakılmasını öngörüyor.

Telekomünikasyon Kurumu tarafından izin verilmedikçe, işletmecilerce tedarik edilen abone kimlik ve iletişim bilgilerini taşıyan özel bilgiler veya cihazın teşhisine yarayan elektronik kimlik bilgileri yeniden oluşturulamayacak, değiştirilemeyecek, kopyalanarak çoğaltılamayacak veya herhangi bir amaçla dağıtılamayacak.

Kurum düzenlemelerine aykırı olarak elektronik kimlik bilgisine haiz "yeni veya kullanılmış cihazların; her türlü devri ve ticareti yapılamayacak, bu cihazlar kullanılamayacak.
     
 

Bilgi ve İhbar Merkezi Ne İş Yapar?

Cep telefonu kaybolan, çalınan ya da kendi rızası dışında elinden çıkan aboneler, öncelikle bağlantının kesilmesi için bilgi ve ihbar merkezine başvuracak.
     
Kolluk kuvveti ceza verebilecek

Kurum tarafından izin verilmedikçe işletmelerce tedarik edilen abone kimlik ve iletişim bilgilerini taşıyan özel bilgiler veya cihazın teşhisine yarayan elektronik kimlik bilgilerini yeniden oluşturan, değiştiren, çoğaltan veya herhangi bir amaçla dağıtanlar ile elektronik kimlik bilgisi değiştirilmiş cihaz, kart, araç veya gereçlerle değişiklik yapılması amacına yönelik yazılım, her türlü araç ve gereçlerin ithalatı, üretimi, dağıtımı veya tanıtımını yapanlar, bulunduranlar veya aracılık edenler, bir yıldan beş yıla kadar hapis ve yüz günden beş bin güne kadar adli para cezasına çarptırılacak.

Kurum düzenlemelerine aykırı elektronik kimlik bilgisine haiz veya kullanılmış cihazların ticaretini yapanlara kolluk kuvveti tarafından 100 YTL'den 10 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

Tanımlanan suçların bir örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenmesi halinde, verilecek cezalar yarı oranında artırılacak.

Kayıp, kaçak veya çalıntı cihazlara, elektronik kimlik bilgileri değiştirilmiş cihazlara haberleşme hizmeti veren işletmecilere, 20 bin YTL'den 40 bin YTL'ye kadar idari para cezası verilecek.

 


E-mail: ibrahimacun@yahoo.com

              ibrahimacun@ttnet.net.tr


 

 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 20-05-2007

 

    

  bottom