topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   MAKALE

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 
 

İNSANLIK TARİHİ ; DİNLER – TOPLUMLAR

  

1. MÖ:  15.000 -2000   : İlkel Toplum   ……Göçebe toplum: İlkel yaşam mevcut. Göçebe hayat hakim. Bir yere yerleşmek yok. Birliktelik yok, düzen yok, kural yok, düzenli hayat da yok. Çok Tanrılı dinler egemen. Doğanın Kanunu hakim. Korkular ise çok.

2. MÖ: 2000-MS: 1800: Tarım Toplumu….. Düzenli Toplum: Korkular birlikte olmayı gerektirdi. Birlikte olmak için yerleşime geçmeler başladı. Birlikte olmak ise kuralları doğurdu. Düzenli hayata geçişler başladı. Birlikte yaşam düzen gerektirir. Düzen söz konusu olunca din ve rejim ortaya çıkar. Korkunun kaynağı doğa, Tanrı ve insanın kendisi.  Yerleşik düzen, tek Tanrılı dinleri getirdi. İlk tek tanrılı dinler toprağa yerleşmekle geldi. Dinler topluma düzen vermeye ve ona hakim olmaya başladı. Doğanın-Tanrının Kanunu hakimiyetini sürdürdü. Toprağa yerleşen toplumlarda düzenin etkili olması adına değişik zamanlarda değişik tek tanrılı dinler doğmuştur.

3. MS: 1800-2000         : Endüstri Toplumu.. Sanayi Toplumu: İnsanlar seçimi keşfetti. Seçim, Demokrasiyi doğurdu. İnsan Hakları gelişmeye başladı. İnsan özgür oldukça, cesareti ve bilgisi arttı. Korkuları yendi. Birikimleri artınca, nihayet, sanayi devrimini yakaladı. Motoru ve makineyi buldu. Bunları insanın hizmetine sundu. Bilim ve teknolojide gelişmeler hızlanmaya başladı. Doğaya hakim olmaya başladı. Yapmaya, yoktan var etmeye, üretmeye başladı. Artı değerleri arttı.

4. MS: 2000-  …?....    : Bilişim Toplumu…. Milenyum Toplumu: İnsan, bilim ve teknolojideki gelişmelerle doğanın sırlarını birer birer çözmeye başladı. İnsan DNA’sını çözmeyi başardı. Geriye çözülmeyen bir kaç varoluş sırrı kaldı. İnsan doğaya, tam olmasa bile, hakim olmaya başladı. Doğadan ve Tanrıdan artık korkmuyor. Aksine onları seviyor. Din hala etkin ve dine hala ihtiyaç duyulmaktadır. İnsan merkezli haklar yükselmeye başladı. Sevgi ve hoşgörü ile insan hakimiyeti giderek artacak. İnsan, Tanrının varlığının somut bir ıspatıdır. Rahman ve Rahim olan Tanrı kendini ele vermeye devam edecek. İnsan da ona layık bir kul olduğunu her geçen gün ortaya koyacak. Ona daha çok yaklaşacak. İnsan Tanrı tadını aldı bir kere. Artık emin olduğumuz tek şey var; insan vuslata dek hiç durmayacak.  

İbrahim Acun

ibrahimacun@yahoo.com

ibrahimacun@ttmail.com


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 23-02-2012

 bottom