topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   ÖDEK VE TÜRKİYE MUTFAĞINDAN SEÇMELER

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 

MUTFAK KÜLTÜRÜ: Mutfak Kültürü bir ülkenin zenginliğidir. O ülke insanlarının damak tadlarını, zevklerini, dünya nimetlerini tanıma ve bunları mutfağına kadar taşıma suretiyle beslenmesine verdikleri önemi de yansıtırlar. Kültürlü bir millet, besinlerden nicelik ve nitelik olarak yeterince yararlanabilen millettir. Mutfak Kültürü ülkenin eğitim seviyesini gösterir. Mutfak Kültürü, O milletin sosyo-ekonomik yapısını da ortaya koyar. Mutfak Kültürü çok iyi bir göstergedir. Bu Kültür Atalardan gelen adeta kalıtımsal bir özelliktir. Mutfak ne kadar zenginse o milletin yemek kültürü de zengin demektir. Mutfağı zengin millet dayanıklı ve sağlıklı olma yolunda önemli bir aşamayı geçmiş demektir.  İkinci aşaması "yemek kültürü"dür.

 

      YEMEK KÜLTÜRÜ: Türk mutfağı çok güzel, çok zengin ama, beslenme kültürümüz çok zayıftır.  Daha doğrusu neyi, ne zaman ve ne kadar yiyeceğimizi bilmiyoruz. Bunları çocuklarımıza öğretmiyoruz. Yanlış ve eksik beslenme sonucu hastalanıyoruz. Hem paramız ilaçlara (yabancı ülkelere) gidiyor, hem de sağlığımız bozuluyor, acılar yaşıyoruz ve enerjilerimiz boş yere gidiyor. Başarı performansımız düşüyor.

Ülkemize gelen yabancıları yemek yerlerken izlediğinizde yemekleri hangi öncelemeye göre yediklerine de dikkat etmişsinizdir. Bizdeki alışkanlıkların tam tersidir.  Ben beslenme konusunda 1992 yılında yabancı bir yazarın kitabını okumuş ve yanlış beslenmekte olduğumuza kanaat getirmiştim. [1]  Vücudumuzu ve onun işlevlerini tanımamışız. Ona hiç yardımcı olmamışız. Şimdi bu gerçeğe ulaşmış olarak, bu konuda edindiğim bilgileri sizlerle paylaşmak istedim.

 Beslenme yüklemesi sırasıyla, sindirim sistematiğine koşut olarak düzenli yapılmalıdır.

Sindirim sistematiği sırasıyla şunlardır:

 

SİNDİRİM SIRASI

SİNDİRİM YERİ

SİNDİRİLEN BESİNLER

 1

İNCE BARSAKLAR

 Yeşil  Salatalar – Sebze  Ve  Meyveler

 2

MİDE

Et ve Süt Ürünleri 

 3

AĞIZ

 Unlu yiyecekler ve Tatlılar

  

İlk iş olarak, sindirim sistematiğine koşut besin yüklemesi teknik olarak en son noktada sindirilecek yiyecekler en önce yenilmek suretiyle başlanılmalıdır. Yani yükleme sırası , sindirim sırasına göre bir sıralama ile;   1., 2. ve 3. basamak  olmalıdır. Yani şöyle;

  

YÜKLEME ÖNCELİK SIRASI

SİNDİRİLEN BESİNLER

 SİNDİRİM YERİ

1.

Yeşil  Salatalar – Sebze  Ve  Meyveler

İNCE BARSAKLAR 

2.

Et ve Süt Ürünleri 

MİDE

3.

Unlu yiyecekler ve Tatlılar

AĞIZ

  

Birincisi yeşil salatalar, meyve ve sebzelerdir.

 Bu duruma göre en önce ince bağırsakta enzime tabi olan yiyecekler  yenilmelidir.

Yeşil salatalar, meyve ve sebzeler yenilince insanın açlık hisleri de bir ölçüde bastırılır ve insanı fazla yemek yemekten alıkoyar. Bunun faydası yiyecek tüketiminin azaltılmasının yanısıra aşırı yiyerek kilo alınmasının önlenmesidir. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye  imkan verir.

 Yabancı ülkelere (Avrupa ülkeleri ve ABD) gittiğimizde veya ülkemize gelen yabancıları gözlemlediğimizde, yemekten önce salata yediklerine tanık olmuşsunuzdur.  Bu konuda onlar doğrusunu yapıyorlar.  

İkinci olarak et ve süt ürünleri ve çerezler yenilmelidir. Bunlar midede enzime tabi olan yiyeceklerdir. Bunlar ana menüyü teşkil eder.    Bu tür yiyecekler midenin salgıladığı hidroklorik asit yani pepsin mayası ile parçalanır ve sindirilirler.

İkinci gruptaki yiyecekler yavaş yenilmeli ve iyi çiğnenmelidir.  Asla patates ile et veya ekmek ile et birlikte yenilmemelidir. Patates veya ekmek ağızda çözünen yiyeceklerdendir. Patates ve ekmek, etten yarım saat sonra yenilmelidir.  Çünkü, etin midede  parçalanması için yarım saatlik süre gerekmektedir.

 Üçüncü ve en son olarak  ağızda sindirilecek yiyecekler yenilmelidir. Bunlar; unlu yiyecekler ve tatlılardır.

 Ekmek, pirinç, patates ağızda salgılanan pityalin mayası ile parçalanırlar ve çözünürler. Alkalin (pityalin mayası) ile çözülen yiyecekler, midenin salgıladığı pepsin mayası ile çözünürlenen yiyeceklerle birlikte yenilmemelidir. (buraya dikkat!!!)

 Aksi halde pepsin mayası daha kuvvetle olduğu için pityalin mayasını etkiler ve nötralize eder. yani sıfırlar ve etkisiz kılar. yiyecekler de çözünülmeden, enzime tabi olmadan bağırsaklara geçer ve gerekli besinler alınmazlar.  ayrıca, hazımsızlık ve şişkinlik yaratır. 

Mide dolu iken yenilen yeşil salatalar ve meyveler bağırsaklara geçemediğinden midede gerektiğinden daha fazla kalması gerekir ki bu da zamanla midede bozulmaya ve gaz oluşumuna sebebiyet verir. Bu ise midede şişkinlik, yanma ve ülsere kadar varan gastrit şikayetlere sebep olurlar.

 Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.  Bu ata sözünü daha da geçerli kılan şey; sağlıklı beden sağlam (donanımlı ) aklın bulunduğu kafayla uzun yaşar.

 Bu beslenme modeli aynı zamanda kaba bir diyet olarak da herkes tarafından uygulanmalıdır.  Buna kızartmalardan, turşu ve fazla yağlardan uzak durmayı da katarak beslenmeyi becerebilirsek,

 Hepinize sağlıklı yaşamlar diliyoruz.

---------------------------------------------------------------

Kaynak: Robbins, Anthony; Sınırsız Güç: İnkilap Kitapevi, 4.Baskı, s. 179-196

 

MALZEMELERİ KOLAY BULUNAN VE YAPILMASI BASİT, KALORİSİ YÜKSEK YEMEK TARİFLERİ

 

      1. SALATALAR:

           A. ISPANAK SALATASI: Malzemeler; 300 gr körpe ıspanak, 4 çorba kaşığı zeytinyağı, 1limon suyu, az miktarda karabiber, tuz

            Yapılışı; ıspanakların saplarını kesin. Yapraklarını yıkayıp, suyunu süzün. Salata tabağını alın. Tuz, karabiber, zeytinyağı, limon suyu bir kaba koyun. Karıştırın. ıspanakların üstüne dökün. 10 dakika dinlendirip, servis yapın.

            B. ISPANAKLI DOMATES DOLMASI: Malzemeler; yarım kilo ıspanak, 2 diş sarımsak, 200 gr süzme yoğurt, kırmızı biber, karabiber, tuz, 5-6 tane küçük domates.

             Yapılışı; ıspanakları temizleyip bol suda yıkayın. Tuzlu suda haşlayın. Çıkarıp süzün. İnce ince kıyın. sarımsakları dövün. Süzme yoğurt, karabiber, kırmızı biber, tuz ve ıspanakları karıştırın. Domatesleri ikiye bölün. ortalarını çıkarın. ıspanaklı harcı içine doldurup, servis yapın.  

             C. TAHİNLİ PATLICAN EZMESİ: Malzemeler; 2 patlıcan, 1çay bardağı tahin, 1limonun suyu, 2-3 diş sarımsak, 1çay bardağı zeytinyağı, tuz, kırmızı pul biber

              Yapılışı; patlıcanları ocakta közleyin. Kabuklarını soyup, ince ince kıyın. Tahin, limon suyu, dövülmüş sarımsak ve tuzu karıştırın.Üzerine zeytinyağı gezdirip, kırmızı biber serperek servis yapın.

              D. PATLICAN SALATASI: Malzemeler; 1 kg patlıcan, 1 yumurta sarısı, 1/2 çay bardağı zeytinyağı, 1 limonun suyu, 5 domates, 5 dolmalık biber, tuz.

              Yapılışı; patlıcanları közleyin. Kabuklarını soyun. Bir çatal yardımıyla ezin. Yumurta sarısı, limon suyu, zeytinyağı ve tuzu karıştırın. Çırparak birbirine yedirin. Patlıcanlarla karıştırıp, püre haline getirin. Dolmalık biberlerin şapkalarını kesin. Çekirdeklerini çıkarın. İkiye bölün. Domateslerin kabuklarını soyun. İkiye bölüp, içlerini oyun. İki sebzenin de içine patlıcan salatası doldurup, servis yapın.

             E. PİRİNÇ SALATASI: MALZEMELER; 1 su bardağı pirinç, 1 tane kırmızı biber, 10 tane yeşil zeytin(çekirdeğini çıkar), 10 tane siyah zeytin    (çekirdeğini çıkar), 1 tutam dere otu, 2 tane salatalık turşusu, limon suyu, tuz, zeytinyağı

            Yapılışı; pirinci tuzlu suda haşla, suyunu süz. geniş servis tabağına al. diğer malzemeleri ince ince doğra, pirincin içine kat. Tuz, limon suyu ve zeytinyağını karıştır, pirincin içine dök. Bütün malzemeleri karıştır, servis yap.

 

      2. SOSLAR:

 

      3. ÇORBALAR:

 

         A. ÇİFTLİK ÇORBASI:

              Malzemeler; 1çorba kaşığı bulgur, 1 çorba kaşığı un, 3 çorba kaşığı süt, 1çay kaşığı domates salçası, 1 adet yumurta, 1adet limon, 1 küçük havuç, 2 çorba kaşığı margarin, 10 bardak kemik suyu, yeteri kadar tuz ve karabiber.

             Yapılışı; margarini bir tencerede eriterek unu ilave edin. Devamlı karıştırarak kavurun. Suyu veya et suyunu, suda eritilmiş salçayı soğuk olarak, yavaş yavaş kavrulmuş una katın. Karıştırmaya devam edin. Havucu rendeleyin. Yıkanmış bulgurla beraber  çorbaya ilave edin. Sütü de katın. Tencereyi ağzı kapalı olarak orta ateşte 40 dakika kadar kaynattıktan sonra, 1 limon ve 1 yumurta ile yapacağınız terbiyeyi yavaş yavaş çorbaya yedirin. Tencerenin ağzı açık olarak 5 dakika kadar kaynatıp, tuzunu, biberini katıp, ateşten indirin. Arzu ederseniz çorbanın üzerine ince kıyılmış maydanoz ilave edebilirsiniz.

 

         B.SEBZE ÇORBASI:

          Malzemeler; 1 su bardağı kemik suyu, 2 patates, 1 adet soğan, yarım bağ dere otu 1adet havuç, 1 çay bardağı bezelye veya mısır, 2 yemek kaşığı un, 1 yemek kaşığı margarin.

              Yapılışı; yağı erit, 2 yemek kaşığı unu kavur ve 5 su bardağı kemik suyunu ilave et. Patates, soğan, havucu robotta çek. Dere otunu ince ince kıy. Bütün sebzeleri yağda 15 dakika kavur, sonra suyun içine dök. 15 dakika karıştırarak pişir.    

 

           C. PATATES ÇORBASI:

            Malzemeler: 2 adet orta boy patates, 1 kase yoğurt, 1 baş soğan, 2 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı un, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, 1 su bardağı et suyu, yeteri kadar tuz ve kara biber.

               Yapılışı: Patatesleri soy ve küp küp doğra. Soğanları ,sarımsakları ve patatesleri az yağda kavur. 1 su bardağı et suyunu ilave et ve pişirmeye başla. Diğer taraftan 2 çorba kaşığı un ve 1 kase yoğurdu bir miktar su ilave et ve tel çırpacak ile çırp. Pişen patateslerin içine azar azar dök. Yağda nane ve kırmızı biberi kavur, pişen çorbaya ilave et.

 

         D. AYRANLI ÇORBA:

              Malzemesi: Yarım kase yarma, 1 çay bardağı yeşil mercimek, yarım kilo yoğurt, 2 çorba kaşığı un, sos, 1 çorba kaşığı tere yağ, 1 baş soğan,  az miktarda taze nane, az miktarda tuz.

              Yapılışı: yarmayı bir gün önce akşamdan ıslat. Yarma ile mercimeği birlikte haşla. Diğer tarafta yoğurt ve unu birlikte az su ilave ederek çırp. Kaynayan yarmaya yavaş yavaş ilave et. Kaynarken karıştırmaya devam et. Az miktarda tuz kat. Piştikten sonra ocaktan al. Diğer tarafta sosu için tere yağıda ince doğranmış soğanı az kavur. Nane ilave et, karıştır ve çorbaya kat.

 

         E. DOMATES ÇORBASI:

            Malzemesi: 3 adet domates, 1 çorba kaşığı sana yağ, 2 çorba kaşığı un, 3 diş sarımsak, tuz, nane.

               Yapılışı: 3 domatesi rendele ve kevgirden geçir. Diğer yandan bir miktar yağda unu kavur. Domates suyunu yavaş yavaş dökerek karıştır. Sarımsakları soy, döv ve çorbanın içine ilave et. İnmeye yakın nane ilave et.

 

 

      4. ETLİ YEMEKLER:

 

          A. HİNDİ SARMA:

              Malzemeler: 5 dilim hindi, yarım kilo ıspanak, 1 havuç, 1 soğan, 1 çorba kaşığı yağ, 2 domates, 1 diş sarımsak, 2 çorba kaşığı sıvı yağ, tuz, karabiber, kekik.

              Yapılışı: Ispanağı iyice yıka, doğra ve soğanla birlikte kavur. Diğer taraftan dövülmüş ve inceltilmiş hindi etine karabiber serp. Ispanağın fazla suyunu süz. Havucu ince ince dil ve etin üzerine ince olarak diz. Sonra üzerine ıspanağı koy. Eti rulo yap. Ek yerini kürdan ile kapat. Az yağda kızart ve tepsiye diz. 12 dakika fırında pişir. Diğer taraftan sosun yapılışı için  sarımsakları yağda az kavur. Rendelenmiş 2 domatesi ilave et. Tuz ve kekik at, biraz pişir. Etleri fırından çıkart. Kürdanları üzerinden al. İnce ince dil. Sosu üzerine gezdirerek dök.

 

          B. NOHUTLU TAVUK:

              Malzemeleri: 4 tane kalçalı tavuk butu (kemiksiz). 2 tane soğan, 1 tane sivri biber, 1 domates, 1 su bardağı haşlanmış nohut, yarım limonun suyu, tuz, karabiber, 2 su bardağı tavuk suyu, 2 diş sarımsak, 2 yemek kaşığı peynir.

              Yapılışı: Kalçalı butları ikiye böl. Az yağda kavur. Piyaz şeklinde soğanları ilave et. 1 sivri biber, haşlanmış nohutu ilave et. 2 yemek kaşığı peyniri ilave et. Sarımsak ve limon suyunu, doğranmış domatesleri ilave et. 2 su bardağı kadar suyunu da koy. Tuzunu, kara biberini kat ve pişir.

 

         C. PİRİNÇLİ BAMYA:

             Malzemeler: Yarım kilo bamya, yarım kahve fincanı sirke, 6 çorba kaşığı sıvı yağ, 3 adet soğan, 3 piliç budu, yarım su bardağı su, 2 domates, 3 yeşil biber, 1 limon, tuz.

             Yapılışı: Bamyaları temizleyip yıkayın. tuz ve sirke ile harmanlayarak bir süre dinlendirin. Tencerede yağı kızdırın. Halka halka doğranmış soğanları ilave ederek kavurun. Temizlenmiş ve yıkanmış butları yağda hafifçe çevirdikten sonra yarım su bardağı suyunu ilave ederek 20 dakika kadar pişirin. Tencereye yıkanmış bamyaları, halka halka doğranmış domatesi, ince kıyılmış yeşil biberleri ilave edin. Tuz ve 1 limonun suyunu ekleyin. Malzemelerin üstünü örtecek kadar su ilave edip 30 dakika orta derecede ateş üzerinde pişirin.

 

         D. BAHARATLI TAVUK:

             Malzemeler: 500 gram tavuk göğüs eti, 1 baş soğan, 2 diş sarımsak, 500 gram yoğurt, yarım çay kaşığı kimyon, birer çay kaşığı nane, karabiber, kekik, pul biber ve tuz, yarım demet maydanoz.

             Yapılışı: göğüs etinin derişsini alın. Yıkayıp kurulayın. Soğanı rendeleyip, sarımsağı ezin. Yoğurtla beraber bir kaseye koyun. Baharat kimyon ve kırmızı pul biberi ilave edip iyice karıştırın. Tavuğu geniş bir kaseye alın. Baharatlı yoğurt karışımını üzerine döküp bir saat kadar beklemeye bırakın. Izgarayı ısıtın. Dinlenmiş tavuk parçalarını alıp yaklaşık 25 dakika iki taraflı olarak kızartın. Maydanoz yapraklarıyla süsledikten sonra sıcak sıcak servis yapın.

            E. TAVUK BEYTİ:

                Malzemeler: 600 gram tavuk göğsü, 200 gram kuyruk yağı, yarım demet maydanoz, 2 etlisinden kırmızı biber, tuz ve karabiber.

                Yapılışı: Kemiklerden ayrılmış tavuk göğsünü bıçakla ince ince kıyın.  Kuyruk yağını aynı şekilde kıyarak hazırlayın. Kırmızı biber ve maydanozu ince ince kıyın. Sarımsakları temizleyip dövün. Bütün malzemeyi birleştirip tuz ve karabiber serperek yoğurun. Hazırladığınız bu karışımı yassılayarak uzun bir parça halinde şişlere geçirin. Kömür ateşinde ızgara yapın.

 

 

      5. ZEYTİNYAĞLI YEMEKLER:

 

 

 

      6. DOLMALAR:

 

 

        7. KEBAPLAR:

 

             A. BEYKOZ KEBABI:

                   Malzemeler: 1/2 su bardağıyla ay çiçek yağı, 5 adet orta boy kemer patlıcan, 3 adet dolmalık biber, 1 çorba kaşığı sana yağ, 125 gr dana eti, 1 orta boy soğan, 1 çorba kaşığı un, 1 çorba kaşığı salça, 6 su bardağı su, 3 adet orta boy domates, tuz, kara biber.

                   YAPILIŞI: Patlıcanları 2 cm kalınlığında uzunlamasına doğrayın. Üzerine tuz serpip 20 dakika bekleterek acı suyu çıktıktan sonra su ile yıkayıp kurulayın. Biberlerin sap ve çekirdeklerini temizleyip, uzunlamasına ikiye kesin. Domatesler ikiye kesin. Bir tavada ay çiçek yağını kızdırın. Patlıcanları ve biberleri hafif kızartın. Sana yağını bir tencerede orta ateşte eritin. Yağ kızınca etleri ilave edip her iki yanları da iyice kızarıncaya kadar yaklaşık 3 - 4 dakika pişirip etleri tencereden alın. Aynı tencerede soğanı birkaç dakika sote edin. Unu tencereye katın. Hafifçe pembeleştirin. Salçayı ilave edin ve hafif kavurun. Daha sonra etleri ilave edin. Sıcak su katın. Bir taşım kaynatın. Tuzunu biberini koyup tencerenin kapağını kapatıp etleri ağır ateşte iyice yumuşayıncaya kadar iyice pişirin. Etler soğuyunca kızarmış patlıcanlara sarın. Kızarmış biberleri ve domates parçalarını kürdanla sarmaya tutturun. Etleri ısıya dayanıklı derince bir kaba yerleştirin. Üzerine pişme suyunu gezdirerek dökün. 180 derece ısıtılmış fırında 15 dakika pişirin.

 

             B. MANİSA KEBABI:

                      
                       Malzemeler: Kırep için: 2 yumurta, 1/2 çay bardağı sıvı yağ, 2 su bardağı süt, biraz tuz ve yeterince un. Bu malzemelerle akıcı kıvamda  kırep hamuru hazırla. Teflon tavada kırepleri pişir.

             Kebap için: 2 havuç, 2-3 diş sarımsak, 2 adet biber, 1 kase mantar, 1 tane tavuk göğsü, tuz, kara biber, 50 gr. dilimlenmiş kaşar

peyniri.

                       YAPILIŞI: Tavuk etlerini küçük küçük doğra. Soğan ve sarımsağı az yağda kavur. Doğranmış havuçları soğanla birlikte az kavur. tavuk etlerini içine at. Yüksek ateşte kavur. doğranmış mantarları ve biberleri ilave et. Az pişir. Bir kase içine kırepleri koy. Malzemeden 1 çorba kaşığı  içine koy ve bohça şeklinde kapat. Yağlı tepsiye ters olarak diz. Üzerine dilimlenmiş kaşar peyniri koy. 180 derece fırında az pişir.
 

                      C. PAVYON KEBABI:

                      Malzemesi: 7-8 biftek, 2 patates, iki tane havuç, 2 tane biber, 1 soğan.

                      Yapılışı: Patatesleri, havuçları ve biberleri uzunlamasına doğra. Az yağda kavur. Soğanları ilave et ve biraz kavur. Baharatını ve tuzunu at, karıştır. Bifteklerin ortasına malzemeyi koyup sıkıca sarın. açılmaması için kürdanla sıkıştırın. Salçalı su yaparak üzerine gezdirerek dökün. Kısık ateşte pişirin.

 

                       D. TALAŞ KEBABI:

                       Malzemesi: 1 kg koyun eti, 4 çorba kaşığı sade yağ, 4 büyük soğan, 2 büyük domates, 100 gr çam fıstığı, 2 .çay kaşığı tuz, kara biber, 1/2 çay kaşığı kekik, 1 demet maydanoz, 2 yumurtanın sarısı.

                       Hamur için: 1 paket milföy hamuru.

                       Yapılışı: Et ufak ufak fındık büyüklüğünde doğranıp yıkanır. Tencereye konularak içerisine çam fıstığı, rendelenmiş soğan, yağ, tuz ilave edilir, 10 dakika kadar kavurulur. Ufak kesilmiş domatesler ilave edilerek yarım saat pişirildikten sonra, kalan soğanlar piyaz olarak kesilir. Kaynayan tencereye ilave edilir. Kara biber konularak tekrar yarım saat daha kaynatılır, pişen et ateşten indirilir, süzgece boşaltılır, ince kesilen maydanoz ve kekik serpilir, soğumaya bırakılır.

                       Milföy hamurunun ortasına bir kaşık iç malzemeden konulur. Yuvarlanarak rulo gibi sarılır. Yağlı fırın tepsisine konulur ve üzerine yumurtanın sarısı sürülür. 160  derecede fırında yarım saat pişirilir. Servis tabağına alındıktan sonra üzerine pişen kebabın salçası gezdirilir.

 

                      E. PİDELİ KEBAP:

                      Malzemesi: 250 gr kıyma, 500 gr yoğurt, 1 pide, 3 bardak haşlanmış nohut, 250 gr tahin, 1 tatlı kaşığı sarımsaklı çeşni, 2 yemek kaşığı tereyağ, kırmızı pul biber.

                      Yapılışı: Önce pideyi küçük küçük doğra. bor cama pideleri koy. Üzerine haşlanmış nohudu dök, diğer tarafta tahin yoğurt, 1 tatlı kaşığı sarımsaklı çeşni döküp karıştırın. Bu karışımı nohudun üzerine dök. Onun üzerine de yağı az kızdırarak kırmızı biberi üstüne gezdirip nohudun üzerine gezdirerek dök. Daha sonra da az yağda kavrulmuş kıymayı dök. Bir domatesle süsle, servisi yap.

                   

    

      8. KÖFTELER:

 

               A. PEYNİRLİ TAVUK KÖFTE:

            Malzemesi: 100 gr beyaz peynir, 2 adet tavuk göğsü, 1 yumurta, 4 diş sarımsak, 1 demet maydanoz, 1 kabak, 4 tane yeşil soğan, yeteri kadar galeta unu, kızartmak için sıvı yağ.

            Yapılışı: Tavuk etini ikiye böl, poşet arasında döv. İnce olması gerekiyor. Üzerine kara biber ve tuz serpip öylece bırak. Peynir içine 2 adet doğranmış soğan, sarımsak ve maydanozu katıp karıştır. Peynirli harçtan 1 çorba kaşığı inceltilmiş tavuğa koy, kenarlarını içine kıvırarak rulo yap. Önce yumurtaya sonra galeta ununa bulayarak bol yağda kızart. Diğer tarafta, kabağı soy, küçük küçük doğra.  2 Soğan ve sarımsağı da doğrayıp içine kat. Tavada az yağda sotele. Köftelerin yanında servis yap.

 

 

 

       9. TATLILAR:

 

     10. HAMUR İŞLERİ:

 

            A. TUZLULAR:

 

 

            B. TATLILAR:

 

  

Hazırlayan: Sırma ACUN

 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 12-04-2011

 bottom