topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   ÖDEK ŞEHİTLERİ

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 

1. SÜLEYMAN EFENDİ (KARŞI) CB2A:

Süleyman Efendi, Karacuma oğullarından Ali'nin soyundan iner. Ali Efendinin iki oğlu olmuştur. Veli ve Mustafa. Mustafa, Karasarlı Haydar oğlu İbrahim'in kızı Sultan Ede ile evlenmiştir. Mustafa-Sultan Ede'nin 6 oğlu ve 2 kızı olmak üzere 8 çocukları olmuştur. Bunlar; Süleyman, Musa, Hüseyin, Adıgüzel, Gazi, Ado, Hatun ve Ümmügülsüm. Sultan Ede 120 yıl yaşamış ve torununun torununu (Emnine-Gözel oğlu Kaya (Mehmet) ZA2B3B)'i görmüştür. Keyfeniliği ile ünlüdür.

Süleyman Efendi, Mustafa-Sultanede'nin en büyük oğludur. Amcası oğlu olan Ahmet (CA5) ve kızı Cennet (CA5A) ölünce, Ahmet'in karısı Tamam(CA5+a) ile evlenmiştir. Süleyman-Tamam'ın Fatma ve Mihriban adında 2 kızı olmuştur.

Tamam, Sarıgillerden Yusuf ve Menevşe kızıdır.  1297’de dünyaya gelmiş Sarıgilin İbiş'e nişanlı iken, Haydar-Cennet oğlu Ahmet (CA5) 'te kaçarak evlenmiş. Cennet olmuş. Bu yüzden Yusube ve Döyde birbirine girmiş, Hasan ağagillerden Ali Efendi kavgada öldürülmüş. Güllü bibi (CB1C) İbiş'e verilerek anlaşma sağlanmış. Ancak, İbiş Sarı, Güllü Bibiyi almamış o da evde kalmış.

Süleyman Efendi, askere alınmış. 1915 Çanakkale Savaşlarında şehit düşmüştür. Kızları Mihriban ve Fatma'ya bir süre şehit aylığı bağlanmıştır.

Süleyman Efendi'nin şehit düştüğü mevki tam olarak bilinmemektedir. Ancak, Çanakkalede şehit olduğuna dair Genel Kurmay kayıtlarında adı geçmektedir. Çanakkale Savaşlarının 90.Yılı nedeniyle, Çanakkalede şehit düşen askerlerin adına birer anıt mezar yapılması kararlaştırılmıştır. Süleyman Amcamız için de adına bir anıt mezar taşı yapılması için Çanakkale Valiliği nezdinde girişimlerde bulunulmuştur.

 

 

2. MUSA EFENDİ (KARŞI) CB2B:

Musa Efendi, Karacuma oğullarından Mustafa-Sultan Ede'nin ikinci oğludur. Şehit Süleyman Efendinin kardeşidir.  Musa Efendi, Ceviz köyünden Eyüp gilin İsmail-Telli kızı Şehriban ile evlenmiştir. Telli de Mursallı Balı gillerden olur. Şehriban ilk Musa CB2B ile evlenmiş ve bu evlilikten Mustafa adında 1 oğlu olmuştur. Musa şehit olunca, ikinci kez onun kardeşi Adıgüzel CB2C ile evlenmiştir. Bu evlilikten de Elif, Yeter ve Sultan olmuştur. O da  ağabeyi gibi seferberlikte uzunca zaman asker olarak çarpışmış ve terhis olup evine gelirken Çetinkaya yakınlarında şehit olmuştur.

 

 

3. ALİ EFENDİ (KARŞI) CB1A :

Ali Efendi, Karacuma oğullarından  Veli (CB1 ve Kerziban CA6 oğludur. Eviçinden Mustafa-Sultan Ede kızı Hatun Bibi (CB2D) ile evlenmiştir. Bu evlilikten Nadiye ve Zeynep adında iki kızı olmuş. Yemen’e askerlik için seferberlik zamanında gitmiş. Oradan şehit olduğu haberi gelmiştir. Ancak, Hatın Bibi belki gelir diye Yemen yollarını  ölünceye kadar gözleyerek Ali'sini beklemekle hayatını geçirmiştir. Kızlarından Nadiye, Hasanağagilin Gözel Eken (ZA2B3) ile ilk evlenmiştir. Zeynep ise, Dumbuca köyünden Mehmet Efendi ile evlenmiş. Bu evlilikten Hüseyin adında 1 oğlu olmuştur.

 

NOT: ŞEHİTLERİMİZİN TAMAMINI BİLEMEDİĞİMİZ İÇİN BİLEBİLDİKLERİMİZİ YAZDIK. HEPSİNE DE TANRIDAN RAHMET DİLİYORUZ. İSİMLERİ BİZE ULAŞTIĞI TAKDİRDE ONLARIN ANISINI DA YAŞATMAK ADINA SİTEMİZDE YER VERİLECEKTİR.

------------------------------------------------------------------------------

ÇANAKKALE ŞEHİTLERİ İSİM LİSTESİ İÇİN: 1. http://www.geltag.com/turkish/sv_hk_sehitler.asp

                                                                                    2. http://www.gallipolidigger.com

 


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 08-03-2012

 bottom