topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:   ÖDEK'E EMEĞİ GEÇENLER

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 

                                                                   Ödek Köyüne Emeği Geçenler Unutulmayacaklar

 

İŞTE KÖYÜM İNSANI

İŞTE İNSAN PROFİLİ

 

Ödek Köyüne emeği geçen, yaptıklarıyla iz bırakan çok değerli komşularımız, hısım ve akrabalarımız olmuştur. Bunlardan hayattan göçüp gidenlere Allahtan Rahmet ve halen sağ olanlara da sağlık, huzur ve mutluluklar diliyorum.

Hatırlayabildiğim kadar, Köyümüzde okumuş yazmış epey insan olmuştur. Kitap okuyanlar, Kuran okuyanlar, Köye Muhtarlık yapanlar, ihtiyar heyetleri Köyümüze en çok katkı sağlayanlar olarak bunların başında geliyor.

 • Kuran Okumak deyince, benim çağdaşım olanlar da iyi hatırlayacaklardır. Kuran dinleme lezzetini tatmış olanlardanım. Babam (Müslüm Karşı) her Cuma akşamı mutlaka Kuran okurdu. Ailece büyük salonda toplanırdık. Herkesin hemen yere çömelmesi gerekir. ayakta Kuran dinlenmezdi. Ellerimiz dizlerimiz üzerinde, başımız önde başparmaklarımıza bakar durumda dinlerdik. Babama sorduğumda bana şöyle demişti:

"Oğlum ! itikadımızca, atalarımızın ruhları her Cuma akşamı evimizin üstüne gelir oradan bizleri izlerler. İçlerinde kimler bize hayır dua ediyor, kimler sayıyor, kimler sövüyor. Kendileri ve ruhları için bir güzel söz veya bir dua edildi mi sevinçle dönüyorlar. Hiç bir şey söylenmez ve dua edilmezse üzülerek dönerler. Onlara verebileceğimiz maddi bir şey olamaz. Manevi yönden de bir çift duayı esirgememek gerekir." Senden çok şey öğrendim babam. Nur içinde yat.

İşte babam atalarımızın ruhlarını böyle şad ederdi. Güzel bir düşünce ve güzel bir eda eylemi. Onun bu misyonunu ne yazık ki bizler sürdüremedik. Çok mu zordu? Bence hayır!.. Ancak, koşullar bizleri çok değiştirdi. Anadolu bu işte. Kocaman bir harman. Herkesi harman ediyor. Biz de o pota içinde eridik, yeniden şekillendik. Bu arada atalarımızdan öğrendiğimiz her şeyi unuttuğumuzu sanmayın. Kendimizce bir şeyler kaptık ve devam ettirdik.

 • Kuran okuyan çok kişiyi dinledim. ancak bunlardan sesi hala kulaklarımda kalanlar az sayıda muhterem insanlardır. bunların başında Cuma Kirvem (Cemal Çiçek) gelir. Nefis kuran okurdu. Onu saygı, sevgi ve rahmetle anıyorum.

 • Aziz Kirvem (Aziz Çiçek) de güzel okuyanlar arasındadır. Sesi biraz az ve ince çıkardı ama, o tınıyı duymak için radarlarımızı sağa sola çevirerek duymak telaşına kapıldığımı iyi hatırlarım. Ruhu şad olsun.

 • Hasan amca (Hasan Çatal), sesi biraz ince yansılı çıkardı ama, o da güzel Kuran okuyanlar arasındadır. Yattığı yer incitmesin.

 • Mustafa amca (Mustafa Erdoğan) da güzel Kuran okuyanlardandı. Bilgisi de bir hayli vardı.

 • Daha eskileri ben hatırlayamıyorum ama babam bahsederdi. Halil Dedem (Halil Karşıgil) çok okuyan biriymiş. İstanbul'da uzun yıllar çalışmış. Oradan Köyümüze çok kitaplar getirmiş. Güzel Kuran okuduğu ve avazıyla duaları ezbere söylermiş. Onun kitaplarının akibeti pek bilinmiyor. İnşallah birileri kıymetini bilmiştir. Haili Dedemi de rahmetle anıyorum. Mekanı Cennet olsun.

 • Ramadangilin Sülo kirvemi (Süleyman Özyurt) unutamam. Onun da bir çok alanda Köyümüze çok emeği geçmiştir.

 • Köyümüzün ağa babası İbrahim Efendi (İbrahim Karşıgil) dir. Haydar Efendinin oğludur. Köyümüze uzun zaman muhtarlık da yapmış. Çok çevresi olan ve herkese yardım eden, yedirmeyi, içirmeyi, giydirmeyi seven bir muhterem zatmış. İbrahim Efendiyi de rahmet ve şükranla anmak istiyorum.

 • İbrahim efendinin çağdaşı ve iki cihan müsahip kardeşi Kadir Çavuş (Kadir Yüksel) tur. Kadir Çavuş, bugün Kadirçavuş gillerin atasıdır. Köyümüze emeği geçenlerdendir. Müsahip kardeşini o kadar çok severmiş ki, onlar için bir tek yedikleri-içtikleri ayrı giderdi, diyorlar. Kadir Çavuş,"Ben ölürsem İbrahim Efendinin yanına gömün." diye vasiyette bulunmuş. Şimdi her ikisi de yan yana koyun koyuna Ağtarlada aile kabristanında yatıyorlar. Kendisine Allahtan gani gani rahmetler diliyorum. Umarım birbirlerine olan sevgileri öteki dünyada da devam ediyordur.

Köyümüzde düğünlerde bayramlarda hep yanımızda, yanı başımızda olan O güzel komşularımız, cenazelerimizde de hep yanımızda olmuşlardır. Onlar bu hareketleriyle; "Sevinçler paylaşıldıkça çoğalır, üzüntüler paylaşıldıkça azalır." atasözünü hayata geçirmiş, bizlere örnek olmuşlardır. Cenazelerimizi yıkayan, namazını kılan, örf ve adete göre dini vecibeleri yerine getiren, cenazelerimizi kaldıran yukarda isimlerini saydıklarım ve daha aklıma gelmeyen (saymadıklarım beni mazur görsünler) becerikli, bilgili, erdemli insanlardır. Şimdi Köyümüzde bir cenaze kaldırılacaksa veya kuran okutulacaksa köy köy hoca aranmakta veya Divriği'deki camilerden imamlar getirilmektedir. Bu gibi hizmetlerin kıymeti bin kat daha iyi anlaşılır olmuş besbelli.

 • Bugün bu misyonu Ankara'da yerine getirenler de var. Kendi örf ve adetlerimize göre, içimizden yetişmiş birilerinin bu görevi yapması bizleri daha da rahatlatmaktadır. Örneğin, bir Kadir Çavuş (Kadir Erdoğan), Bir Abdullah Çavuş (Abdullah Çiçek), bir Cemal Çavuş (Cemal Erdoğan) var. Başımız ağrıdığında hep onların kapısını çalarız. Yüzümüzü onlar ak ediyorlar. Gönüllerine, yüreklerine sağlık. Allahtan onlara esenlikler diliyorum. Hakka yürüyen kavuşan Kadir Çavuş'a da Allahtan Rahmetler diliyorum.

Bu arada kadınlarımız da unutmamak gerekir. Onlar bizim anamız, bacımız, baş tacımızdırlar. Ellerinden ekmek yedik, su içtik. İşte bunlardan birkaçı:

 • Bir Yelliceli Halayı (Elif Özyurt) unutmak mümkün değil. Kadınlarımıza çok emeği geçmiştir. Allah rahmet eylesin.

 • Meno halayı (Menevşe Uğurlu) anmadan geçemeyiz. Çoğumuza uğurlu elleriyle gönüllerimize su serpmiştir. psikolojimizi düzeltmiştir. Cenazelerimizi kaldırmıştır.

 • Karşıgilin Seher'i de (Seher Karşı) anmak gerekir. O da farklı bir yapısı olan kişidir. Ben kendisine hep takılarak sorardım: "Anne senin kanatların nerede?" diye. Hakikaten bir melekti. Kimin kızı, gelini, yaşlısı hasta, gümenli, ihtiyaç içinde, bilirdi. Ermiş gibiydi. Bakarsın eline bir bakraç yoğurt almış ta öte başta hasta yanına gitmiş. Bakarsın eteğine doldurduğu gibi çirleri, doğruca gümenli gelini ziyaret etmiş. Koynuna soktuğu bir elma, portakalla kaç kişiyi ziyaret edip iyileşmesi için onlara başucunda dualar etmiştir. Kime gittiğini kimseye de söylemezdi. O Köyün anası olmuştu. Ona böyle davranmak yakışmaz mı? Nur içinde yata anam, toprağın seni incitmesin.

 • Seher annem Mehriban Halayı (Mehriban Çiçek) çok severdi. Onu çok yararlı, iyiliksever, meziyetli olmasından dolayı da kendine örnek aldığını söylerdi. Onun da cenaze, düğün, dernek toplantılarında ahalinin yeme içmesi derdini çözümlemesi bağlamında çok emekleri vardır. Mehriban   kirvemizi de rahmetle anıyoruz.

 • Hepsi bu değil. Toplumumuzu yaptığı yemeklerle yediren içiren fedakar analarımız, halalarımız, bibimiz var. Akımıza ilk gelenler: Cennet Bibi (Cennet Arslan), İmmihan Bibi (Ümmühan Erdoğan) ve daha birçokları düğünlerde, cenazelerde, perde arkasında kalarak hizmet veren büyüklerimiz var.

Yine toplantılarımızda kan ter içinde o kadar kalabalığı doyurarak perde arkasında kalmayı seçen görünmeyen kahramanlarımız vardır. Bunlar arasında Musa Emmiyi (Musa Mucukgil), Veli Emmiyi (Veli Toy), Süleyman Amcayı (Süleyman Karşıgil), Cafer Amcayı (Cafer Karşı) unutmak mümkün mü?

Köyümüzün insanlık abidesi gibi yükselen simalarını da anmadan geçemeyeceğim. Bunlar arasında:

 • Mahmut Usta (Mahmut Özcan),

 • Eyip Emmi, Eyba (Eyüp Karşı),

 • İbego (İbrahim Eken),

 • Gözel Emmi (Ahmet Eken),

 • İriza Dayı (Rıza Yüksel),

 • Gözel Emmi (Gözel Toy),

 • Doktor (İsmail Şener),

 • Abidin Emmi (Abidin Köse),

 • Bakkal (Kazım Köse),

 • Garip Emmo (Garip Erdoğan),

 • Cebo Dayı (Cebrail Sarı),

 • Haceyin oğlu Hasan Emmi (Hasan Öztürk),

 • Aşır Dayı (Aşur Gedik),

 • Hasan aga (Hasan Erdoğan),

 • Mehdi (Mehmet Karşı),

Bunlar bir karıncayı bile incitmeyen, sesleri yüksek perdeden hiç çıkmayan sessiz, saygılı, sevgili, insani derinliği olan muhterem kişilerdi. Halis, muhlis insanlardı. Benim kuşak bu nefis insanların ekseriyetini tanıma şerefine nail olmuştur. O bakımdan ben kendimi gururlu ve mutlu hissediyorum. Köyümüzün bu güzel insanlarını rahmetle, şükranla anıyoruz.

İnsanlık yanları tartışılamayan, efendilikleri, sağ duyuları, anlayış ve kavrayışlarıyla çevresine örnek teşkil eden ve çalışkanlıkları ve köye yaptıkları olumlu katkılarla birlikte köyümüzü en güzel bir şekilde temsil edenlerden bir Mehmet Öz'ü, bir Veli Yardımcı'yı,  bir Halil Karşıgil'i şükranla anmadan geçemeyeceğim.

Köyümüzün güzelliğini kişiliklerinde gurbete taşıyanlar ve içlerinde taşıdıkları sevgilerini insanlarımızdan esirgemeyenler, gurbette, köyden kaçıp gelenlere kucak açanlar, onları barındıranlar, iş bulan, kol kanat gerenler insanlık abidesi gibi önümüzde yükselen, bizlere örnek olan büyüklerimizi de hatırlayalım:

 • Hasan Efendi (Hasan Karşıgil)

 • Mahip Çavuş (Mahip Gedik),

 • Cuma Çavuş (Cuma Karşı),

 • Ali Çavuş (Ali Mucukgil),

Bu güzel insanlara, onların komşuluklarına, dostluklarının tadına doyum olmazdı.

Ödek Köyünden seferberlikte askere alınanlardan köye dönemeyen ve şehit olanlarımız da var. Bunlardan Çanakkale Savaşlarında şehit düşen "Süleyman KARŞI (Mustafa-Sultanede oğlu)" ve Yemen Savaşlarında şehit düşen " Ali Karşı (Veli-Kerziban oğlu)" ilk aklıma gelenler arasında yer alıyor. Şüphesiz daha başkaları da vardır. Ancak ismini bilemediğim için onları şimdilik yazmıyorum. Bu konuda bilgilere ulaşınca yazacağım. Şehitlerimize de Allahtan rahmet diliyoruz. Biz onların sayesinde bugünlere geldik.

Ödek Köyüne bekçilik edenleri de unutmamak gerekir. Bunlar arasında kendisi aslen Cevizli olan ama, değme Ödekliden  daha Ödekli olan bir danacı Hasan Efendi (Hasan Aktaş) vardı. Yine uzun zaman Köyümüze   bekçilik yapan Karaca (İsmail Şeremet) vardı. Bunlar Köyümüze baktılar, korudular, hizmet ettiler, ilk haberleri, müjdeleri onlar ilettiler. Hepsinden Allah da razı gelsin.

Köyümüze emeği geçen ve burada hatırlayamadığım için yazamadığım daha onlarca komşumuz var. Onları da saygıyla, sevgiyle, şükranla anıyor, hepsine hayır dualar ediyoruz. Bana bu hususta hatırlatmalarda bulunan olursa memnun kalırım.

İbrahim Acun

E-mail: ibrahimacun@yahoo.com

             ibrahimacun@ttmail.com 


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 12-04-2011

 bottom