topÖDEK KÖYÜ İNTERNET SİTESİ:  

E-mail:  yonetim@odek-koyu.com Copyright  © Her Hakkı Saklıdır. İzinle sitedeki yazılardan alıntı yapılabilir. Sitedeki yazıların sorumluluğu yazarına aittir.     


 
 

DİKKAT ! DİKKAT !!  DİKKAT !!!

Renklerin Dili Var  Ve !                                                                 

HAREKETLERİNİZ RENGİNİZİ, RENGİNİZ KARAKTERİNİZİ ,YANİ SİZİ ELE VERİYOR !


      

       Hepimizin tutku derecesinde sevdiği en az bir renk vardır. Kimimiz kırmızıdan, kimimiz de maviden vazgeçemeyiz.  Tercih ettiğimiz renkler, ruh halimizi, iç dünyamızı, karakterimizi dışa yansıtan bir aynadır adeta. Ama çift yönlü bir etkiye de sahiptir renkler; duygularımızın bir yandan dışa vurulmasını sağlarken, bir yandan da psikolojimiz ve fizyolojimiz üzerinde olumlu ya da olumsuz değişimler yaratırlar...

       Peki her bir rengin, aslında ne anlattığını biliyor musunuz? İşte size önemli birkaç ip ucu !!!  
     

 

     

 

       Ben hangi rengi seviyorum diye hiç düşündünüz mü? Peki benim sevdiğim renk hangisi diye tereddüt etmeden şu renktir diyebiliyor musunuz?

       Kolayı var!. Bir renk yelpazesini alın elinize ve yaklaştırıp uzaklaştırarak perspektiften bakınız. Sonra gözünüzü kapatıp açtığınızda hangi renk size göz kırpıyorsa (hangi renk ilk dikkatinizi çekmişse) o renk sizin favori renginizdir.

      Aşağıdaki açıklamaları okumadan evvel, yukarıda yanda bulunan renk yumağına dikkatlice bakınız.

      Bu renklerin içinden hangi renk sizin gözünüze ilk çarpıyor?

      Hangi renk size göz kırpıyor?

      Hangi renk size gülümsüyor?

      Önce bunu net olarak belirleyiniz. Sonra renklerinizin ne anlama geldiğini öğrenmek için aşağıdaki açıklamaları okursunuz.


 

      Renginiz kırmızıysa

     
Sıcak bir renktir. Hırslı, otoriter, kararlı, işkolik, girişimci, dinamik, coşkulu, dediğim dedik, agresif ve asabidir. Rekabetten çekinmez. Lider olmak, tanınmak, takdir görmek, kazanıp birinci olmak isterler. Baskındırlar. Güçlü el sıkışır, sürekli göz teması kurarlar. Az dinler, yüksek sesle ve hızlı konuşurlar. Stresli ve gergin olduğu zaman saldırgan olabilirler. Kırmızı bir numaralı enerji kaynağı olduğu için kırmızı severler hareketli ve tutkulu birisi olduklarını da yansıtırlar. Mutluluğu temsil eder ve kişinin iştahını açar. Dünyadaki ünlü gıda firmalarının hepsinin logosunun kırmızı olduğunu hayretle fark edeceksiniz. Canlandırıcı, kışkırtıcı ve heyecan verici bir etki yaratır. Ama bazen insanları kırdığınız olmuyor da değil. Ancak heyecanlı, neşeli bir ruh haliniz var. Bu onları geri kazanmanızda yardımcı oluyor.

        Kırmızıyı seviyorsanız, siz, sert, cesur, enerjik, hırslı, tutkulu birisiniz.  Bu renk sizi sarıyorsa agresif ve vurucusunuz demektir. Kırmızı renk kan basıncını yani tansiyonu etkiler, kırmızı giymeniz veya bu rengin hakim olduğu bir ortamda bulunmanız tansiyonunuzu etkileyebilir. Aksiyon ve eylemleriniz yine bu rengin kontrolü altındadır, bu rengi seçtiğinizde yaşamı dolu dolu hisseder ve tüm zevkleri bir an önce peş peşe yaşamak istersiniz. 

      Toplum ile ilgilidir kırmızıyı seven insan ve bu insan gözlemlenmekten çok hoşlanır, önemli olan ilgi çekmesidir.

      Kırmızı çok sevilen ve gücü simgeleyen renktir; kırmızı kullanıyorsanız siz bir savaşçısınız ve meydan okumaya bayılıyorsunuz. Ve siz bünyesi sağlıklı, iyimser ve yüksek ruhlusunuz.  insanlarla ilişkiniz direkt ve dinamiktir, liderlik güdüsü sizde doğal olarak vardır. Geleceğe yönelirken güvenlik önlemlerini son anda alırsınız, cesaretiniz çok ünlüdür, bu da kendinize olan güveninizi arttırır. Kırmızının müzikteki karşılığı do notasıdır.

       Çevrenize pozitif elektrik yayıyorsunuz. Kimileri iyi duygu mesajlarınızı alıyor, seviniyor, ama kimileri de dayanamayıp yanıyor. Kırmızı bu; hem sever, hem yakar.
     
   
   Renginiz yeşilse

     
Doğanın ve baharın rengidir. İnsanların yaratıcılığını körükler. Ayrıca huzuru ve üretkenliği temsil eder, güven verir. Baharın müjdecisi olan yeşilin, insan üzerinizde rahatlatıcı, sakinleştirici bir etkisi vardır. O yüzden bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten biridir.

      Araştırmalara göre yeşil gözlü insanlar çabuk tepki veren esnek insanlardır. İçgüdüsel olarak hemen o anda olayları değerlendirir ve yargılarlar, işte o ilk düşünceleri önemlidir çünkü genelde doğruyu bulurlar. Durup dururken ortada kaldıklarını sanırlar ama bu onlar için salt bir duygudur. Yeşil gözlü insanları bir düzene veya klasmana sokamazsınız, sizi her an şaşırtırlar. İnsan sevecen ve besleyici, onunla yaşamaktan zevk alırsınız, size zevk verir, kendinizi sıcak bir günde ulu bir meşenin altında serin bir gölgede bulursunuz. bilimsellik, sevecencilik, maceraperestlik, yenilikçilik sizin özelliklerinizdir. Özellikle doğa yeşili; uysal, etkili, ruhsal, gizemli ve duyarlı olmanızı sağlar. Yeşilin müzikteki notası fa'dır.

      Yeşil biliyorsunuz doğanın veya doğal canlılığın rengidir. Saygı uyandıran, dikkat çeken bu renk aynı zamanda bağımsızlığı simgeler; kalıplardan kurtulmayı ve gelenekleri yenilemenin gereğini anlatır. Yeşili seven biriyseniz size en yakın rahatlatıcı renk mavi olacaktır. Mavi-yeşil renkler yaratıcıdır; moda, gastronomi sanatı ve dekorasyon için mavi-yeşil renkleri sevmeniz önemlidir. Bu renkleri seven ve bu konularla ilgilenen başarılı olacaktır.

     Gücünüzü ve yeteneklerinizi biliyorsunuz, tavır ve eylemleriniz titizdir. Belki de yaşamsal deneylerinizin sonuçlarını ve kişisel güvenliğinizi ömrünüzün ilk yıllarında alacaksınız. Eğer siz bir kadınsanız duygusallığınız olağanüstüdür ve sezgileriniz genelde hep doğruyu gösterir. Zarif ve espritüelsiniz ama bilgiçlikten hoşlanıyorsunuz.

      Evinizi dekore ederken canlı çiçeklerin çokluğu ve arzulanması aslında yeşile olan ihtiyaçtan kaynaklanır. Bu rengin hakim olduğu odalarda hele yatak odanızsa çok daha rahat uyursunuz ama odanıza canlı çiçek koymayın çünkü siz uyurken bitkiler biliyorsunuz karbondioksit yayarlar. Onların yerine yapay yeşilleri, yeşil kumaşlı eşyaları veya yeşil ve yeşil tonda boyanmış duvarları tercih edin.

      Dengelisiniz ve karşılaştığınız sorunları kolaylıkla çözebiliyorsunuz. Kendinize güveniyorsunuz. Ama, çok fazla yeşili tercih edenler, tembelliğe ve uyuşukluğa doğru dolu dizgin gidiyor olabilirler.

     
  
   Renginiz eflatunsa

     Eflatun yahut da mor renk, eskiden beri ihtişam ve lüksün son basamağı olarak düşünülür. Tarih yüksek sınıfların, saray mensuplarının daima morla bezendiklerini kaydeder. Düzenli, planlı, mükemmeliyetçi, çözümleyici, idealist ve detaycıdır. 'Yaptığını en iyi şekilde yap' düsturuyla hareket eder. Kötümserdir. Az risk alır. Kendisini güvende hissetmek ister. Çok bilir, çok dinler. Ne düşündüğünü belli etmez, soru sormaktan çekinmez. Detaycıdır. Mor rengi tercih edenler fazlasıyla toleranslı insanlardır. Moru seviyorsanız, sabrınızı son ana kadar korumasını biliyorsunuz demektir. Kimsenin canının yanmamasına özen göstermek koşuluyla düşüncelerinizi rahatlıkla ortaya koyabiliyorsunuz. Hayal gücünüzü de unutmamalı.

      Mor duygu rengidir, çok özel bir renktir, mistik bir yücelik getirir ve metafizik gücü simgeleştirir. Mor imparatorlukların, dinlerin, ölümün, cazibenin ve sevginin sembol rengi olarak yüzyıllar boyu kullanılmıştır. Mor rengi
mistikler, büyük sanatçılar, düşünürler, toplumları düşünce ve ideallerle yönlendirenler tarafından seçilir ve kullanılır. Büyük, ölümüne ve çok özel aşklar mor rengin aşklarıdır onlardan sürekli mor renk yayılır. Bu renk nedeni anlaşılmaz bir bütünlük ve birlik sağlar çünkü bu gizemli gücün önünde mor bir sis ve buğu vardır. Müzikte mor rengi veren nota si'dir.

      İstemediğiniz sorumluluklar sizin için çekilmezdir, bu duruma zorunlu olarak düşerseniz asla mutlu olamazsınız. Çevrenizde bu rengi yayan bir ortam bir şekilde muhakkak olmalıdır, yoksa yaşama küsebilirsiniz. Siz zor karar veren ve aslında çevreye yani sıradanlığa uyumsuz birisiniz. bu da ayrıcalığınızdır. Bütün yeni çağ aktiviteleri başta astroloji olmak üzere, parapsikoloji, kristaller ve ruhsal şifa sizin için doğal ve uygun konulardır.

      Eflatun seçilmiş ve mükemmeliyetçi bir renktir, seçilmişler içindir. Manevi enerjiyi simgeler, ruhsal yetenekleri geliştirir, sır küpü olmanızı sağlar. Zeka düzeyinizi arttırır.

      Mavinin ve kırmızının karışımı olan mor size korunma güdüsü sağlar, kendinizi sanki sağlam bir kalkanın arkasında gibi hissedersiniz. Bu renk kokteyli sizi sakinleştirebileceği gibi aynı zamanda da uyarıcıdır. Örneğin bu renklerin yani mavi tonların ve kırmızının yani morun hakim olduğu odalarda sevişmeyi deneyin; göreceksiniz ki çok şey farklı olacaktır.
Mor renk size güç verir, yeteneklerinizi pozitif olarak etkiler. Konsantrasyonu arttırır aynı zamanda da meditasyon için çok uygun bir renktir. Mor renkli bir ışığın veya enfraruj bir lambanın yandığı bir odada oturup kendinizi dinlemeniz ve sizi yoran düşünceleri yarım saat için olsa da kafanızdan atmanız tahmininizden öte size dinlendirecek ve sakinleştirecektir. Yalnız şunu hiç unutmayın, bu renk sizi ancak rahatsız etmediği sürece kullanmalısınız; bunun göstergesi ise uykularınızdır.

      Mor renk sizi rahatsız ediyor ve sevmiyorsanız sizi korkutan güçler demektir; beklenmedik tehlikeler düşlüyorsunuz ve ani sürprizlerden korkuyorsunuz. İlişkilerinizin daima dengeli ve dozunda olmasını istiyorsunuz; çok sıcak ve çok soğuk ilişkiler size göre değil. kendinizi dengelemek için çevrenizde ve gardrobonuzda çimen yeşili ve pembe renkleri bulundurun.

     
      
Renginiz turkuazsa

      Herhangi bir tartışma ya da çatışmada sinirleriniz hemen bozulmaz. Ama hata yapmaktan öyle çekiniyorsunuzdur. Bazen kimi şansları değerlendiremiyorsunuz. Kendinize güvenmek konusunda bir adım atın.
     

 
     Renginiz pembeyse

      Aşk acısı çekenlerin hemen ona sarıldığı bir renktir pembe. Çünkü o tam bir teselli rengi.
Uyum, neşe, şirinliğin ve sevginin simgesidir. Rahatlatıcı özelliği vardır. İnsanı alır götürür başka diyarlara. Kafanızdaki sorunları dağıtır. sizi hayal aleminin derinliklerine çeker. Kendinize geldiğinizde ilk andakinden daha farklı biri olursunuz. Artık sakinlemişsinizdir. Bu arada çevrenizdeki insanların iyi olması, sizin de iyi olmanızı sağlamaya katkı sağlar. İnsanları rahat hissettiren ve dinlendiren bir renk. Pembe giyenlere ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimiz tespit edilmiştir. Dışa dönük, konuşkan, iyimser, enerjik, neşe kaynağıdır. Yalnız olmaktan hoşlanmaz. Heyecanlı, tutkulu, coşkulu konuşurlar.    Duygusaldır. İçten ve sevecendir. Değişken ruh halleri, abartılı el kol hareketleri vardır. Meraklı ve yaratıcıdırlar.

      Pembe tutkunları, tüm bu vericiliğine karşın, ara sıra kendisini de birinci sıraya koymayı unutmamalıdır. Tercihiniz pembe ise çocuksu bir kişilik verir, çabuk küser ve alınabilirsiniz, size kötülük yapıldığında sadece acı acı gülümser ve yapılan kabalığı anlayıp hemen özür dilenmesini beklersiniz. Fakat dost, sıcak ve yardım seversiniz, hatta gücünüzü aşan yardımları dahi vaadedersiniz. Nazik, kibar ve vericisiniz.
     
   
  Renginiz maviyse

     Mavi huzuru temsil eder ve sakinleştirir. Kişinin gerginliğini azaltır. Batı'da bu etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Maviyi seviyorsanız, "Neden - Sonuç" ilişkisine çok önem veriyorsunuz demektir. Yaşadıklarınızdan, yarattıkları etkileri dikkate alarak bir sonuç çıkarıyorsunuz. Bu arada küçük bir ipucu, sevdiğiniz mavinin tonu ne kadar açıksa, o kadar cana yakın, rahat bir insansınız demektir. Renk koyulaştıkça rahatlatılma ihtiyacı içinde olduğunuz anlaşılır. Uzun süre maviye baktıkça rahatladığınızı görürsünüz.
Deniz mavisini seven insan düzen ve disiplini de sever. Açık mavi ise, sakinleştirici ve huzur vericidir, duygusallığı ve duyarlılığı her an ortaya çıkabilir.

      Mavi gözlü insanlar genelde tahrik edici ve teşvik edicidir. Öte yandan onların duygularını anlayamazsınız, kendilerini davranışlarıyla ortaya koyarlar. araştırmacılar mavi gözlü insanların olayların nedenlerini görme yönünde güçlü sezgilere sahip olduklarını söylerken mantık güçlerinin kuvvetini de vurguluyorlar. Mavi gözlü insanlar gerçek bir strateji uzmanıdırlar, herşeyi önceden uzun uzun planlarlar. yaptıklarından kolay tatmin olmazlar ve yeterli olup duracakları bir yer yoktur. ekip çalışmalarına uygun ve çok yararlıdırlar ama ona değer vermezseniz sizi o anda bırakıp giderler.

       Bu rengin insanları çok çalışkan, sebatkar, iradeli, dikkatli ve gayretlidir. mavinin insanları dostluk ilişkilerinde hızlı ve spontanedirler, o an tanıdıkları insanlarla hemen derin ve çok yakın dostluklar kurarlar. eğer maviyi seviyorsanız, seks güdüleriniz yüksektir ama kırmızıyı kullanmak sizin için yararlı olacaktır.....Unutmayın mavi inceliğin ve nezaketin rengidir. Mavi yaratıcılık, hayalcilik, zeka, ciddiyet, güvenilirlik ve idealizm getirir. Bu rengi seviyorsanız siz sadık, vefalı ve çok bilmişsiniz.

       Mavi renk günümüzde kesin olarak stres çözücüdür. size soğukkanlılık, sükunet, olgunluk ve pozitif atmosfer getirir. Seks yaşamınızda eğer çok ateşli ve hızlı olmayan ama uzun saatler süren, soğukkanlı, ustaca ve etkisini günlerce sürdüren orgazmlar istiyorsanız yatak odanızın ve yastık veya çarşaflarınızın mavi ve mavi tonlarında olmasını sağlayın. Mavi sizi dayanıklı kılacaktır.

       Eğer maviyi ve mavinin tonlarını kullanan, seven biriyseniz sakin bir yaşamı seçmiş birisiniz. size barış dolu, streslerden arınmış bir dünya gerekir, uyumlu çevreler ve sınırsız özgürlük için herşeyinizi verebilirsiniz. mavinin çok değişik tonlamaları farklı etkiler yaratır; koyu maviler örneğin çivit ve gece mavisi yatıştırıcı ve sakinleştiricidir. Mavi genelde insanların rahatlamak için farkında olmadan, içgüdüsel olarak seçtikleri renktir. Mavinin müzikal notası sol, çivit mavisinin ise la'dır.

     
      Renginiz turuncuysa

      Tuttuğunuzu koparıyor ve verdiğiniz sözü hemen eyleme dönüştürüyorsunuz. Enerji dolu oluşunuz herkesi etkiliyor. Ama bu hareketlilik, bazen sevdiklerinize sıkıntı yaratabilir. Turuncunun en büyük etkisi ise olaylar karşısında doğru düşünmenizi sağlamasıdır. Bu rengi tutanlar çevrelerinde kendilerine ayak uydurulamamasından yakınırlar. Turunç güç, kuvvet demektir. Bu da herkeste bulunmaz.   

       Eğer siz portakal rengini seviyorsanız kolay dost olursunuz, her zaman tebessüm ederek teşekküre hazırsınız, küçük diyaloglarla etkili ve olumlu sonuçlar almayı becerebilirsiniz. Büyük hayalleriniz var demiştim, bu nitelik aşk yaşamınıza da yansır ve bir ömür boyu sürse de hayalinizdeki eşi ve aşkı bulamazsınız. Bunun farkında olduğunuz için de hem arayışınızı sürdürür hem de bulamayacağınızı bilirsiniz. Siz bir politikacı olarak doğdunuz, bunu her zaman anımsayın, başarılarınız garantidir, mesela bir seçime girseniz kesin oylarınız hep vardır. Sizinle çalışmak zevktir ve sizinle çalışmak isteyenler çoktur ve hep vardır. Sıcacık gülümsemeniz insanların kalbini ısıtır ve onları rahatlatır. Siz yaşam ve güven dolusunuz. Organizesiniz, işinizin ehlisiniz ama temponuz düşüktür. Altın rengi ise yüksek idealler için uygundur ve sağlığı simgeler, güç katar.
  
     

      Renginiz sarıysa

       Sarı : Sarı güneş ışığının ve altının rengidir; zekayı, arzuları ve ruhsal gelişimi simgeler. Siz sarı rengi seven biri olarak belki de büyük düşüncelerin ve umutların insanısınız. Büyük düşünürlerin ve ideoloji yaratıcılarının favori rengi genelde sarıdır. Bu renk sıradanlığın dışında olmayı amaçlayan insanların rengidir, farklılık getirir ve sizi ayrıcalıklı yapar. Sarı rengi seviyorsanız bilin ki, bu renk kendinize güvenmenizi kırmızıdan daha çok size sağlar. Düşünceleriniz çoğu zaman yoğundur ve büyük planlar yapmayı hep sürdürürsünüz. Siz başarılı olmak için başkalarından daha fazla avantajlara doğal olarak sahipsiniz. Sosyal, etkileyici ve iletişimcisiniz. Özellikle açık sarı kişiye huzur verir.

     Sarı ayrıca hüzün ve özlemin rengidir. Sarı, çok kuvvetli derecede  dikkati çekiciliğin ifadesidir. Dikkat bu kadar yoğun çekildiğinde de fazla sürdürülebilir olmadığından geçiciliğin de anlamı yüklüdür. Bu nedenle tüm dünyada taksiler sarıdır. Trafik ışıklarında sarı çok kısa süre için yanar. Sağa ve sola sinyaller hem uzaktan iyi görülsün ve fark edilsin ve hem de kısa süre için geçerli olduğundan sarı renktedir. Sarı rengi tercih edenler olumlu düşüncede olurlar. Bunu etrafınıza nasıl yansıtacağını da gayet iyi bilirler. Sarı tutkunları için iyi bir yemek ya da güneşli bir havada yapılacak küçük yürüyüşler bile mutluluk kaynağı olur. Kendisinden çok çevresine yararlı olmak, faydalı bir şeyler üretmek duygusu Onu işine daha çok bağlar. Sarı rengi sevenler işkolik olurlar. Tuttukları işi bitirmeden, bir sonuç almadan asla işin peşini bırakmazlar.

 

     

      Renginiz Kahverengi ise

      Kahve rengi gerçekçiliğin, plan ve sistemin rengidir. Tabiat ana, toprak kahve rengidir. Doğada bir çok maddenin rengi kahvedir. İnsanlar üzerinde canlılık, hareketlilik etkisi bırakır. Dünyadaki bir çok işyeri, fabrika, konut ve restoranlardaki mobilyanın, ahşap çerçevelerin, sandalye ve masaların rengi kahverengidir. Kahve rengi tutkunu gerçekçidir, yaşama bağlıdır, üretkendir. Tuttuğunu koparırlar.

       Kahverengi toprağın rengidir yani doğumun ve bereketin rengi, yaşam orada döllenir ve büyür. Kahverengiyi seven insanlar fiziksel olarak çok duyarlıdırlar, tenleri çok hassastır ve sinirleri mükemmel bir alıcı olarak çalışır. Bir dokunun bin duyarsınız. Renk listenizin başında eğer kahverengi varsa, özel bir çevreye daima ihtiyaç duyarsınız, kendinizi ancak bu çevrede güvenli hissedersiniz. Fiziksel rahatlık sizin için çok önemlidir, rahat bir yaşamı yitirirseniz sinirleriniz buna dayanmayabilir. Gerek duygusal, gerekse de maddesel güvensizlik sizi hasta edebilir. Huzursuz, gerilimli ve sıkıcı atmosferlerden daima kaçmalısınız, yüksek elektrikli ortamlar sizi dünyaya küstürebilir.
Her ne kadar finansal işlerde veya para konularında doğal olarak yetenekliyseniz de size bu konularda bir danışman şarttır, bu size güven verir.

      O bir dünyasaldır; tam bir madde insanı. Her an her konuda bir şeyler satmaya çalışır, herşeyi bilir ve doğru tahmin eder hatta onun herşeyi eleştiren ve geleceği belirleyen konuşmaları sırasında can sıkıntısından uyuyabilirsiniz. Dürüst, güvenilir, namusludur, ilişki ustasıdır ve destekleyici. Kahverengi gözlü insanlar çoğu zaman duygularına göre davranırlar, yanlızlık onlara göre değildir ve her an birilerine ihtiyaçları vardır. Sevilmeye sonsuz gereksinmeleri vardır, sevilmemek onlar için ölüm demektir. Sevgileri bencil değildir ama farklı olma çabaları yüzünden öyle sanılabilir. çok sempatik ve çekici olabilirler.

      Kahverengi renk olarak yardımseverlik rengidir. Etkiler, sizin çevreyle olan uyumunuzu sağlar ama aynı zamanda kurban edicidir veya kurban olmayı simgeler, kişinin kendini veya en sevdiği şeyi feda etmesini ister. Öte yandan sonbaharda yaprakların sarıdan kahverengine dönmesini hatırlarsanız bu rengi daha iyi anlamlandırırsınız, kendinizi olgun ve deneyimli göstermek istediğiniz anlarda kahverengini deneyin ama sürekli değil.

      Kahverengini sevmiyorsanız ve sizi rahatsız ediyorsa, bilin ki siz birisini değil birilerini istiyorsunuz. Çabuk düşünüyorsunuz ama davranışlarınız ağır ve temkinli. Çok ortada olmak sizi korkutuyor ama en önemlisi kahverengi sizde yeterince önemsenmediğiniz duygusunu yaratıyor. Yeşil rengin tüm tonlarını çevrenizde ve gardrobunuzda bulundurabilirsiniz.
 

      Renginiz Siyah ise

      Siyah renk, gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın da bir ifadesidir. En fazla konsantrasyonu sağlayan renktir. Siyah yanlızlığın rengidir, gizemli görünmekten hoşlanır, siyahı seven insan sürekli olarak en büyük sırları bilen kişi olmanın gayreti içindedir. Eğer siyahı seviyorsanız siz kadere aldırmayan karşı birisiniz. Öte yandan da süper bir demogog ve ikna edicisiniz; mantığınıza kimse kolay direnemez; muhakkak bir şekilde derdinizi veya düşüncenizi anlatırsınız. Dikkat edin siyah dengenin, hazır olmanın ve kendine hakim olmanın rengidir. Aynı zamanda da bilgeliğin ve yıkıp yeniden yaratmanın...

     Eğer aşkta aldanmışsanız ki siyah renk aşkta aldanmayı da simgeler, bilin ki yaşama karşı çok cesur ve korkusuzsunuz ve başınıza gelen dertleri dahi siz yönlendirirsiniz. Hissettikleriniz çok zengindir ve duygusallığınız inanılmaz biçimde farklı olabilir. Siz güçlü, alıcı, disiplinli, özgüvenli ve kudretlisiniz.

     Siyahın yakınında bulunan gri ne gerilimi, ne de sükuneti simgeler ancak kaçışı simgeleyebilir. Eğer renk seçiminizde listenin başında gri varsa, siz herşeyin önüne bir duvar çekmek istersiniz. Dışardan gelen etkiler bu duvar tarafından engellenmelidir ve korunmalısınız. Olayları uzaktan kumanda ile kontrol etmek istersiniz; yerinizden kalkıp savaşmak sizin için zor ve hatta imkansız bir eylemdir.

      Renginiz Lacivert ise

      Lacivert, sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. Bu rengin tılsımı sebebiyle, Devlet adamları ve memurlar ile, Uluslararası toplantılarda tüm devlet başkanları lacivert takım elbise giyerler.

 

       Renginiz Gri ise

       Gri zor ve karamsar bir renktir kolay rahat ettirmez. İçe kapanıklık ve acıya katlanmak hatta acıdan zevk almak bu rengin etkileri içindedir. Gri rengi kullanan insanların mutlulukları da, üzüntüleri de süreli olmaz, kısa dönemlerde hızlı dönüşümler ve değişkenlikler gösterirken yanısıra da tekrarlar yaparlar. Gri; durağan ve kısıtlayıcıdır, altında ateş yakarsanız o zaman harekete geçebilir, tutucudur, kuralcılığı ve gelenekçiliği ile gurur duyar. Pasif, zaman zaman stresli, bireyci, tarafsızdır.

      Yine yakın bir renk olan gümüş renk ise, sürekli gerçeği arayıcılık ve romantizm verir.

      Siyah, uç renktir yani marjinaldir; yapılan renk testlerinde ilginçtir fiziksel olarak çok güzel ama duygusal olarak acımasız birçok kişinin siyahı seçtikleri görülmüştür. Ve siyah geçiş rengidir; iki dünya arasında köprüdür.

      Siyah ve gri sizi itiyor rahatsız ediyorsa yani sevmiyorsanız yaşamınızın aktif ve açık olmasını istiyorsunuz; yaşam sizin için ağır tempolu ve sıradan olmalı. Siyah renk öte anlamda ölüm korkusunu da simgeler, bilinmeyen sizi ürkütüyor ve kabus oluyor. Kaderden korkuyorsunuz ve kaderinizin efendisi olmanın yollarını arıyorsunuz. Kırmızı ve sarıyı çevrenizde ve de gardrobunuzda kullanmayı deneyin, daha rahat edeceksiniz.

        Rengi Beyaz olanlar

        Beyaz renk istikrarın, devamlılığın, fedakar ve vefakar olmanın ifadesidir. Temizliğin ve saflığın simgesidir. Ak pak rengidir. Sevgileri kusursuz, sürekli ve yoğundur. Bu yüzden gelinler genellikle beyaz renkte gelinlik giyerler. Beyaz severler özverili olurlar. Pozitif enerji yüklüdürler. Sakin, telaşsız, çatışmayı sevmeyen, uzlaşmayı tercih eden bir yapısı vardır. Değişime karşı dirençlidir. İnce zekâ ürünü esprileri vardır. Arka planda olmaktan rahatsızlık duymaz. Güvene dayalı bir iletişim ve ilişki kurarlar. Tutarlı ve güvenli biridir. Bilgi ve tecrübe yönünden hayli deneyimli olanlar beyazı tercih ederler. Bu adeta çevreye ışık vermek istençlerinden kaynaklanmaktadır.  Fazla şaibeli olanların da üstlerindeki baskıyı kırmak ve azaltmak için beyaz ağırlıklı kıyafetleri seçmeleri bundandır.

       Beyaz parlak ve ihtişamlıdır; beyaz rengin bulunmadığı bir duygu düşünülemez. beyaz kişisel değildir ve bazı insanlar için sıkıcıdır. Geleneksel olarak beyaz saflığı, temizliği ve el değmemişliği simgeler. Bilindiği gibi beyaz bakireliğin sembolüdür. Renk testlerinde tepki uyandıran bir renk olarak pek beyaza rastlanmaz. Bu rengi seçen insanlar doğasında tepkisizlik ve sessizlik vardır, uzmanlar beyazın hak ve adalet rengi olduğunu belirtiyorlar.

       Beyaz öncelikle bilinmeli ki, tüm renklerin bütünüdür ve içinde bütün renklerin anlamlarını ve güçlerini taşır. Fakat yanısıra da deneyimsizliği ve acemiliği de anlatır. Gerek beyaz gerekse de siyah insan denen varlığın toplam yaşam gücünü gösterirler. Gelinliklerin ve gelin odalarının beyaz olmaları saflığın ve bakireliğin simgesi olduğu kadar, aynı zamanda da yeni başlangıçların, geçmişin unutularak herşeye yeniden başlamanın göstergesidirler.

       Beyaz için fazla söylenecek söz çok.i Beyaz tüm renklerin bir sentezi ama gizem dilindeki temel anlamı saflık ve deneyimsizliğin yanısıra içinde bilgeliği ve sonsuzluğu bulundurması yani iki ucu. Hem saf, lekesiz, hem de yaşam ve ölümün tüm bilgisine sahip. Öyleyse beyazı yaşamınızda kullanıyorsanız, ya kendinizi saf, çocuksu, deneyimsiz ve sığınacak yer arıyor gibi göstermek istiyorsunuz, ya da siz bilginize, ruhsal ve maddi gücünüze haddinden çok fazla güveniyorsunuz. Öylesine ki, karşınızda kimsenin durmasına tahammül edemiyorsunuz. Dikkatli olun ve beyaz rengi kullanırken iyi düşünün.

       Beyaz rengi sevmiyor ve kullanmıyorsanız deneyimsizlik ve gösteriş sizi rahatsız ediyor, hatta korkutuyor. Yaşamınızı doğal duygularla yaşamak amacıdasınız. Bir şeyin değişmesinden rahatsızlık duyuyor ve yenilikleri merak etmiyorsunuz.


E-mail: ibrahimacun@yahoo.com

              ibrahimacun@ttmail.com

 

 

 


 

 
 E-mail: yonetim@odek-koyu.com
 Bu sayfanın son güncelleme tarihi: 27-02-2012

 bottom